Pracownia Fizjologii Krwi
Podstawowe badania prowadzone w pracowni polegają na ocenie właściwości morfologiczno - reologiczno - biochemicznych krwi. Do oceny właściwości reologicznych krwi Pracownia Fizjologii Krwi wykorzystuje jeden z niewielu w Polsce, analizator erytrocytów laserowo-optyczny LORRCA (R&R Mechatronics ), jako precyzyjny i czuły aparat zdolny do wykrywania nawet niewielkich zmian zarówno w zdolności krwinek czerwonych do odkształceń, jak i ich zlepialności (agregacji). W pracowni są prowadzone badania do prac magisterskich, doktorskich i publikacji w czasopismach zarówno polskich jak i zagranicznych.
Podstawowe urządzenia:
- Analizator krwi ABX MICROS 60
- REOMETR LORRCA
- Spektrofotometr HELIOS Beta
- Mikroskop odwrócony
- Zamrażarka niskotemperaturowa
- Czytnik mikropłytek ELISA ChroMate
- Aparat Chrom 7 koagulometr (Bioksel, Polska)
- Kieszonkowy detektor przepływu Sonomed Doppler typ MD4
Kierownik Pracowni Fizjologii Krwi
dr hab. Aneta Teległów, prof. AWF
Tel.: 126831083
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pracownicy:
- starszy referent techniczny
mgr Marta Kolka
tel.: 126831530
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - dr n . med. Zofia Stasik
tel.: 126831530
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pracownia znajduje się w Budynku Głównym, pawilon III, pok. 209/III oraz 206/III
Regulamin pracowni:
- W pomieszczeniach Pracowni Fizjologii Krwi mogą przebywać tylko osoby, które uzyskały zgodę Kierownika na przeprowadzenie oznaczeń.
- Pracujący w Pracowni Fizjologii Krwi muszą znać obowiązujące przepisy ogólne co do bezpieczeństwa pracy. Powinni być w pełni świadomi niebezpieczeństw, na jakie narażają siebie i innych w przypadku niewłaściwego i nieostrożnego obchodzenia się z materiałem przeznaczonym do badań lub urządzeniami elektrycznymi.
- W czasie przebywania w laboratorium należy mieć fartuch i rękawiczki jednorazowe jako podstawowa ochronę do prac laboratoryjnych
Posłuchaj: Sportowcy uważajcie na swoją krew (prof. Dąbrowski)